Határtalanul 2023

ÉLMÉNYBESZÁMOLÓ – ÚTINAPLÓ

Pályázat kódja: HAT-KP-1-2023/1-001622

Pályázat megnevezése: Tanulmányi kirándulás hetedikeseknek

Megvalósítás időpontja: 2024.május 17-20.

Intézmény neve: Nagyrédei Szent Imre Általános Iskola

Résztvevő diákok száma: 20 fő

A megvalósult program leírása:

1. nap: Nagyréde- Királyhágó- Nagyvárad- Szováta- Farkaslaka szállás

Reggel 7 óra körül indult a busz Nagyrédéről. Körübelül 10 órára értünk a határhoz (magyar idő szerint), majd kicsit később Nagyváradra. Ott a belvárosban megnéztünk két templomot, ahol fotókat készítettünk, majd egy parkban tettünk sétát. Megcsodáltuk a város felújított, gyönyörű épületeit, most készülő parkjait, tisztaságát. Már itt többen megjegyezték: „nagyon tetszik Erdély” .

A következő megállóhely Királyhágó volt. Esett az eső, ezért a visszafelé úton csináltunk képet. Útközben megálltunk Erdőkeresztesen, mint az előző években minden nagyrédei csoport, megnéztük Rédey Klaudia szobrát.

Az utolsó hely (a szállás előtt) amit megnéztünk, Szováta volt, a Medve-tó partján készítettünk képeket, kipróbáltuk a játszóteret a jó levegőn.

Mikor megérkezünk a szállásra, rögtön vacsorázni mentünk. Vacsora után felmentünk a szobáinkba kipakolni. Este az osztállyal egy kártyás játékot játszottunk. Az volt a lényeg, hogy a kártyán lévő kihívást meg kellett csinálni pontokért.
Nyugovóra nehezen tértünk, sosem aludt még egy szálláson az osztály, ez izgalmas újdonság volt.

2. nap: Farkaslaka- Gyilkos-tó- Békás-szoros- Szejkefürdő- Gyergyószentmiklós- Gyergyószárhegy- Korond- Farkaslaka

Kora reggeli kelés után egy közös reggeli és a busszal már útnak is indultunk a Gyilkos-tóhoz. Amikor megérkeztünk, a parkolóból elsétáltunk a tóhoz, ahol csináltunk csoportképet és volt egy kis szabad program, ami keretében lehetett ajándéktárgyakat és ennivalókat vásárolni.

A Gyilkos- tó után buszra ültünk és mentünk a Békás- szoroshoz. Az Oltárkő aljában megállt a busz, a csapatuk leszállt és nagy sétába kezdett. Az osztály végig sétált a hosszú magas sziklasor tövében a hűvös és friss levegőn. Néhol még a sziklák alatt árusok is voltak. Majd szintén utazni kezdtünk.

Hosszas utazás után megérkeztünk Gyergyószárhegyre, a Lázár kastélyhoz, ahol meghallgattunk egy rövid előadást majd megnéztük a kiállításokat. Az egyik épületből egy kilátóba lehetett felmenni, ahonnan gyönyörű volt a kilátás.

Ezután meglátogattuk Gyergyószentmiklóson az Örmény Katolikus templomot.

Szejkefürdőn a sok látványos és gyönyörű székelykapu alatt felsétáltunk Orbán Balázs sírjához, ahol szintén csináltunk képet és elhelyeztünk egy koszorút.

A korondi árusoknál megismerhettük a helyi termékeket, az azokat díszítő jellegzetes motívumokat.

A hosszú nap után visszamentünk a szállásra. A közös vacsora után átmenünk a szomszédos gazdaságba, ahol testközelből nézhettük az állatokat, sokan még állatkertben sem láttunk, pedig falun élünk. A családi gazdaság famegmunkálással is foglalkozik, a családfő megmutatta az ehhez fontos gépeket.

Este most is játszottunk, tanáraink vetélkedővel készültek nekünk.

3. nap: Farkaslaka- Csíkszereda- Csíksomlyó- Székelyudvarhely- Farkaslaka

Reggel fél 7-kor keltünk, 7 órától volt reggeli. Még visszamentünk a szobába, majd 3/4 9-kor elindultunk gyalog Tamási Áron sírjához. Megkoszorúztuk az emlékművet, fotót csináltunk, aztán pedig volt egy kis szabad program a mellette lévő bazárban. Elindultunk az író szülőházához. Amikor odaértünk Sipos Kinga fogadott minket, és körbevezetett a kis „múzeumban”. Sok érdekes képet, tárgyat, rajzot és iratot láthattunk.

Innen visszasétáltunk a szállásra, útközben megnéztük a helyi iskola épületeit.